top of page

Izletniške točke in znamenitosti v bližini

Petrcane_01_1293118579.jpg

PETRČANE

 

Petrčane so prekrasno mestece, ki se nahaja v bližini Zadra, obkroženo z morjem in bujnim mediteranskim rastlinjem. Močnejši razvoj je doživelo v zadnjih dvajsetih letih, predvsem zaradi turizma. Ima prodnato in lahko dostopno obalo. Znano je po iskreni ljubeznivosti svojih meščanov. Petrčane je naselje in manjše pristanišče v istoimenskem zalivu. Pristanišče je dobro zaščiteno od burje in juga.

V naselju so pošta, trgovine, restavracije, zasebne sobe in apartmaji. Izjemno lepa, peščena plaža je dolga dva kilometra.

Razgibano okolje, športna igrišča in ponudba vodnih športov, kakovostne restavracije in zabava znotraj velikega turističnega naselja, ter možnost kulturno-zabavnega programa in ogled znamenitosti v bližnjem Zadru, naredijo Petrčane kraj za prijetno bivanje. Nahaja se ob lokalni magistralni cesti, kot odcep na poti Zadar – Nin. Jugovzhodno od naselja se je ohranila nekdanja cerkev svetega Bartula (XII.-XIII. stol.) z masivnim zvonikom na pročelju, ki so jo kasneje spremenili v stanovanjsko hišo (Kulina). Na zidovih so vidni ostanki stenskih slik.

ZADAR_panorama_by_Velid_Jakupovic_1_1358765321.jpg

ZADAR

 

Zadar je bil dolga stoletja glavno mesto Dalmacije, danes pa center regije, mesto z bogato spomeniško dediščino svetovnega pomena, ki je danes vidna na vsakem koraku: rimski forum, srednjeveška bazilika, mestno obzidje z vrati, številne palače in vile...
V zadarski regiji je približno toliko otokov, kot je dni v letu. Ob 1.200 kilometrov dolgi razčlenjeni obali se nizajo 4 vrste otokov. Med največjimi so Pag, Dugi Otok, Ugljan, Pašman. Med manjše a prav tako zanimive pa lahko prištejemo otoke Silba, Molat, Olib, Premuda, Iž, Vrgada, Sestrunj itn. Regija je privlačna zaradi svojega naravnega položaja v samem središču jadranske obale, obkrožena s 4 narodnimi parki: Plitvička jezera, gorski park Paklenica, slapovi reke Krke in skupino otokov Kornati. Nič manj niso privlačni naravni parki: Telaščica, kanjon kraške reke Zrmanje ter največje hrvaško naravno jezero - Vransko jezero. Mesto Zadar ni znano le po kulturno-zgodovinskih spomenikih, ampak tudi po vedno bogati zeleni tržnici in ribarnici na polotoku (stari del mesta). Tržnico polnijo s svežimi plodovi iz zadarskega zaledja in otokov. Na tržnico ne prihajajo le zaradi nakupa živil, temveč tudi zaradi uživanja v vrvežu, bogastva barv in pogajanja z lokalnimi prodajalci. V neposredni bližini zelene tržnice se nahaja tudi ribarnica z izredno bogato ponudbo rib, mehkužcev, školjk... Ribarnica se nahaja blizu zadarske obale, kjer vsako jutro pristajajo ribiške ladje s svežim ulovom.
V mestu priporočamo ogled naslednjih znamenitosti: palača Grisogono, Nassis, Petrizio in Providurove palače, obalo kralja Petra Krešimirja IV., Hrvaško gledališko hišo, Trg petih vodnjakov, akvedukt, utrdbo Forte, Arheološki muzej, Narodni muzej, trdnjavo, Kopenska vrata, Pristaniška vrata, Narodni trg, Rimski forum, Kapitanov grad, Morske orgle, Pozdrav soncu, ...

plitvička-jezera-1-Large.jpg

PLITVIČKA JEZERA

Naravne značilnosti področja narodnega parka Plitvička jezera, zaslužijo posebno pozornost naših obiskovalcev. V parku se nahaja 16 stopničasto razporejenih večjih in tudi nekoliko manjših jezer.
Na področju parka so tudi prostrani gozdovi, zaradi lastnosti pragozda pa so nekateri deli zaščiteni.
Poudariti je potrebno, da je park zelo nežen kompleks, ki je občutljiv na naravne spremembe in neprevidne človeške posege.
Vaš prvi vtis bo, da se v parku nahajajo le rastline in ribe v jezeru. A če boste vztrajni in boste natančno opazovali, morda opazite sledi lisice, jazbeca, kune, volka, medveda... UNESCO ga je upravičeno razglasil za svetovno naravno dediščino.

kornati.jpg

KORNATI

Narodni park Kornati je najbolj strnjena skupina otokov v Sredozemlju. Na površini 224 kvadratnih kilometrov ga sestavlja 101 otok. S svojim divjim in nedotaknjenim okoljem privlači ljubitelje narave, pomorščake in potapljače s celega sveta, željnih enkratnih občutkov ob odkrivanju številnih osamljenih otokov.
Obalo na odprto morje pri večini otokov sestavljajo pokončne skale, višine od 30 do 80 metrov, ki se spuščajo v morje globine od 40 do 100 metrov. Notranje morje je relativno plitko, obale ravne in s tem primerne za privez ter kopanje.
Večdnevni obisk je nepozabna pustolovščina. Fotografi bodo našli motive za svoj hobi.
Še posebej priporočamo vzpone na vrhove vzpetin, predvsem v večernih urah.

PAKLENICA

Na področju narodnega parka Paklenica obstaja okoli 150 kilometrov gorskih stez in poti. Vsekakor najbolj obiskana je pot od vstopa v park, skozi kanjon Velika Paklenica do planinskega doma Paklenica, ki traja okoli 2 uri.
V kanjonu Velike Paklenice, lahko obiščete podzemne tunele (Bunkerje), ki jih je zgradila nekdanja Jugoslovanska ljudska armada. Namen tunelov je bil zaklonišče za tedanji državni in vojaški vrh.
Obiskovalci parka lahko uporabljajo kolesa, a ob tem naj se držijo navodil, o katerih jih bodo opozorili znaki in upravljalci parka.
Paklenica je najpomembnejši hrvaški plezalni center, znan tudi izven meja države, po urejenosti in kvaliteti smeri pa se uvršča v sam vrh evropskih plezališč.
Poseben čar temu plezališču daje tudi bližina morske obale, zaradi česar je Pakleniška riviera idealen kraj za kombinacijo plezanja in vodnih športov.
Danes je v Paklenici prek 400 opremljenih in urejenih smeri različnih težavnostnih stopenj in dolžin, tako da lahko vsak plezalec najde nekaj za svoj užitek.
Vsako leto se ob koncu aprila in ob začetku maja odvija mednarodno alpinistično srečanje s tekmovanjem v hitrostnem plezanju (Big wall speed climbing).

paklenica.jpg
np_krka.jpg

SLAPOVI REKE KRKE

Narodni park Krka je proglašen leta 1985 in je sedmi hrvaški narodni park.
Razprostira se na več kot 100 kvadratnih kilometrih ob toku reke Krke. S svojimi sedmimi slapovi in skupnim padcem 242 metrov, je Krka naravni in kraški fenomen.
Skradinski buk je zadnja, sedma in najdaljša ovira na reki Krki in ena najbolj znanih naravnih lepot Hrvaške. Njegov razgled je možen zaradi mreže stez in mostov, ki ga obdajajo, pri tem pa ponuja prijeten in varen sprehod. Obiskovalci Skradinskega buka si lahko prek celega leta ogledajo tudi etnografsko zbirko in stare mline.
V reki Krki domuje 18 vrst rib, med katerimi je 10 endemitov, kar jo uvršča med naravne spomenike najvišje kategorije.
Številnost in struktura skupnosti ptic ter velik pomen Krke za spomladanske in jesenske selitve, jo uvrščajo med ornitološko najbolj vredna evropska področja.
Na področju narodnega parka Krka je ugotovljenih 860
rastlinskih vrst in podvrst, med katerimi je več ilirsko-jadranskih endemitov.

vransko_jezero.jpg

VRANSKO JEZERO

Med Šibenikom in Zadrom boste zagledali naravni čudež bližine dveh enako lepih a tako različnih modrin. Na eni strani čudovito jadransko morje na drugi strani pa največje naravno jezero na Hrvaškem - Vransko jezero.
S skoraj nedotaknjenim naravnim domovanjem vodnih ptic, z izvori pitne vode in kot področje naravnih posebnosti in raznolikosti, je bilo jezero leta 1999 razglašeno za narodni park.
V parku gnezdi 85 vrst ogroženih ptic v Evropi, ter 101 vrsta, ki so ogrožene na Hrvaškem. Vrednost parku dajejo tudi nekatere redke vrste rib v jezeru. Počitek in sprostitev bodo ob jezeru našli tudi ribiči,
ki v jezeru lahko lovijo skoraj prek celega leta. Okoli jezera je kar 40 kilometrov dolga kolesarska steza.

bottom of page